Görme Engelliler

TARİHÇEMİZ

Okulumuz İmamağa Mahallesi, Samsat Caddesi üzerine 10.000 metre kare üzerine inşa edilmiştir.  1984 yılında inşaatına başlatılan okulumuzun inşaatı 1985 yılının Mart ayında sadece 1 müdür, 2 öğretmeni ile eğitime başlamıştır. Eğitim öğretime ikinci yarıda başladığı için 1. sınıfa öğrenci alınmamıştır. Ancak civar okullardan gelen nakillerle eğitim öğretime devam etmiştir.

 Okul ilk açıldığında ihate duvarı, suyu ve kanalizasyonu bulunmamaktadır. Ayrıca okul çevresinin tenha olması sebebiyle zamanın eğitim kadrosu çok zorluklarla karşılaşmıştır. Okulumuz 1993 yılına kadar ilkokul olarak çalışmalarını devam ettirmiştir. Ancak gün geçtikçe öğrenci mevcudu artmış ve okulun ismi Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu” olarak değiştirilmiştir.

"Zeynep Turgut İlköğretim Okulu" Adının Verilmesi ; 1993 yılında ilimiz hayırseverlerinden çocuk sağlığı ve mütehassısı Dr. Yunus TURGUT annesinin vasiyeti üzerine bir okul yaptırmak ister. Bu teklifini Milli Eğitim Müdürlüğüne götürür. Milli Eğitim Müdürlüğü bu teklife çok sevinir ve hemen çalışmalar başlar. Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı çalışmalar sonucu birçok okulun ihtiyacı olduğu ancak Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’nunda bu yardıma acilen ihtiyaç duyulduğu görülür. Bir dizi çalışmadan sonra Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’nun Ek binasının kat ilavesi çalışmalarına başlanır. Kısa bir sürede inşaat biter. 1994-1995 yılı Eğitim-Öğretim yılında bu kat ilavesi Eğitim-Öğretim hizmetine Açılır. O zaman ki Adıyaman Valisi Sayın Mustafa Yücel Özbilgin, il encümenleri ile yaptığı çalışmalar Sonucu okulumuz hayırsever Dr. Yunus Turgut Bey’in annesinin adının verilmesi uygun görülür. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de görüşü alındıktan sonra okulumuzun adı “ZEYNEP TURGUT İLKÖĞRETİM OKULU” olarak değiştirilmiş olur.

Okulumuz Zeynep Turgut İlköğretim Okulu Nisan 2014 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren 4+4+4 kapsamsında , İlkokul ve Ortaokul birbirinden bağımsız iki okul olarak eğitim-öğretime başlamıştır.

Okulumuz Zeynep Turgut Ortaokulu 2 Bloktan oluşup her blok 2 katlıdır.10 derslik, 1 Özel Eğitim sınıfı,1 Fen Bilgisi Laboratuarı, 1 Bilgisayar Laboratuarı, 1 Kütüphane, 1 Öğretmenler odası, 1 Müdür Odası, 2 Müdür Yardımcısı Odası , 1 Rehberlik Servisi ve Hizmetli odasından oluşmaktadır. Okulumuz ikili eğitim vermekte 502 Öğrencisi bulunmaktadır.

2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılına, 1 Müdür, 2 Müdür Yardımcısı,1 Memur,6 hizmetli, 31 branş, 1 rehber,2 Özel Eğitim öğretmeni ile eğitim ve öğretime devam etmektedir.